Жоғары оқу орнының стратегиялық жоспарын жүзеге асырудың нәтижесі жөнінде ақпарат

5В011700- Қазақ тілі мен әдебиеті, 5В012100-Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі мен әдебиеті ББ институт миссиясына сәйкес жүзеге асырылады.
Ы.Алтынсарин атындағы Арқалық мемлекеттік педагогикалық институтының Ғылыми кеңесінде бекітілген 2017-2021 жылдарға арналған стратегиялық даму жоспарында білім беру қызметі; халықаралық ынтымақтастық; ғылыми-зерттеу; тұлғаны қалыптастырудағы тәрбие жұмысы; білім беру үрдісінің сапасын басқаруды жетілдіру жолдары; материалдық-техникалық базасын нығайту және білім беруді ақпараттандыру мәселелері қамтылған (2017 жылғы 22.02. №9 хаттама). 2017-2021 жылдарға арналған институттың стратегиялық мақсаттары мен міндеттерін жүзеге асыруда «Қазақ тілі мен әдебиеті» кафедрасында төмендегідей жұмыстар атқарылды:
   Оқу үрдісінің ғылыми-әдістемелік қамтылуын күшейту
  ББ жетілдіруде және сапалы білім беруді көтеруде кафедра профессор- оқытушылар құрамы ББ мазмұнына сәйкес оқытылатын пәндердің оқу – әдістемелік жағынан қамтамасыз етілуі бойынша төмендегідей жұмыстар жүргізуде:

Оқытушылардың

аты-жөні

Еңбектің аты

Түрі

магистр, доцент Шакирова  Қ.М.

Қапан Сатыбалдин драматургиясындағы тартыс пен характер

(Ресей мемлекеті, Москва қаласы, «Высшее Образование и Наука» Баспа Үйі, 2018, сәуір. ISBN 978-5-94084-057-2)

Монография

15 б.т.

«Қазақ тілі стилистикасы» пәнінен практикалық сабақ таппсырмаларына оқу-әдістемелік құрал (Арқалық қаласы РИО баспа бөлімі 2018 жыл)

Оқу-әдістемелік құрал

5,20 б.т.

Мамандықтардың студенттері үшін пәндердің элективті каталогы жыл сайын жаңартылады, жаңартудың мақсаты білім беру саласында еңбек нарығының, мемлекеттік ұйымдардың, бұқаралық- ақпараттық құралдардың, сонымен қатар түлектердің бәсекеге қабілеттілігін арттыру талаптарын қанағаттандыру болып табылады. Каталогты әзірлеуде жұмыс берушілермен қатар студенттердің де ұсынысы ескеріледі.
     Білім беру бағдарламаларының құрылымы мен мазмұны академиялық еркіндікті таңдауды дамыту бағытындағы оқу пәндерімен толықтырылады.
     Мамандықтардың МОЖ әзірлеу кезінде жұмыс берушілердің ұсыныстары негізінде жыл сайын 10 пайызға элективті пәндер жаңартылады.
     Мамандықтар бойынша элективті пәндер тізбесі кәсіби құзыреттілікті игерудің бірізділігі және логикаға сәйкестілігі бойынша тексеріледі.
   Білім беру бағдарламаларын әзірлеуде жұмыс берушілердің өтініштері есепке алынады. 2017 жылғы қабылдау үшін ББ мазмұнына «Арқалық қаласы әкімдігінің білім беру» ММ қарасты №4 ОМ ӘБ шешімімен (№4 хаттамадан көшірме, 28.03. 2017 ж.), ББ мазмұнына өзгерістер мен толықтырулар жасалып, «Инклюзивті білім беру жүйесінде қазақ тілін және әдебиетін оқыту әдістемесі» пәні;
   2018 жылғы қабылдау үшін Ы.Алтынсарин атындағы гимназияның қазақ тілі және қоғамтану кафедрасының шешімімен (№4 хаттамадан көшірме, 17.03. 2018 ж.) 5В011700 –Қазақ тілі мен әдебиеті, 5В012100 – Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі мен әдебиеті мамандықтары негізінде 2018 жылғы қабылданатын білім алушылар үшін білім беру бағдарламаларының мазмұнына «Жаңартылған білім беру негізінде қазақ тілі мен әдебиетін оқыту»; 5В012100 – Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі мен әдебиеті мамандығы үшін «Қазақ тілінде оқытпайтын мектептерде көркем шығарманы талдау жолдары» пәндері енгізілді.

Кафедра студенттерінің оқу үлгірімі мен оқыту сапасы көрсеткіштерін жақсарту
(2017-2018 оқу жылы бойынша көрсеткіші)

Студенттердің саны

Үлгірім

Сапа

Орташа балл

Қазақ тілі мен

78,9

81,05

3,5

Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі мен әдебиеті» ББ

95,8

Қазақ тілі

23,5

85,5

«Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі мен әдебиеті»ББ

Қазақ тілі

17,77

18,55

23,6

23,7

83,62

Кафедраға қарасты топ студенттерінің Қазақстандық патриотизмді, рухани, гуманизм идеяларын қалыптастыруы
   Кафедра студенттердің сабақтан тыс уақытында әлеуметтік бейімделуін және азаматтық ұстанымдарын, елжандылық және толеранттылық қасиеттерін, болашақ маман ретінде бәсекеге қабілеттілігін қалыптастыруға бағыттайды. Талантты студенттер спорт үйірмелеріне, жастар клубына, М.Дулатов атындағы шығармашылық бірлестікке мүше бола алады. АрқМПИ-дың спорт кешенінде волейбол, баскетбол, стол теннисі, тоғызқұмалақ үйірмелері жұмыс жасайды. Студенттер Конституция күні, Тәуелсіздік күні, Жеңіс мерекесіне орай ұйымдастырылған іс-шараларға белсене қатысады. «Ұлттық идея: «Мәңгілік ел » - қазақстан жастарының жарқын болашағының негізі», «Болашаққа бағдар: қоғамдағы модернизация» форумдарына, «Таза аймақ», «Ұлт көшбасшысының жеңісі – біздің жеңісіміз» акциясына қатысады.
   Студент жастардың бойына патриоттық сезімдерін қалыптастыру, халықтар достығы идеяларын насихаттау мақсатында кафедрада төмендегідей іс-шаралар атқарылды:
«Қазақ тілі мен әдебиеті» ББ ҚБ-21 тобында «Рухани жаңғырудың жарқын жолы» атты тақырыпта ақындар мүшәйрасы, ҚБ-31 тобы студенттерінің ұйымдастыруымен «Ел таңдаған Елбасы», ҚБ-21, ЖҚБ-21 тобында «Тәуелсіздік - тұғырым» тақырыбында кураторлық сағаттар, «Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі мен әдебиеті» ББ БҚТ-41тобы студенттерінің ұйымдастыруымен «Тәуелсіздік – тәу етер жалғыз кием» әдеби –сазды кеш; құқықтық тәрбие және құқық бұзушылықтың алдын алу іс- шаралары бойынша «Қазақ тілі мен әдебиеті», «Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі мен әдебиеті» ББ ҚБ-11, БҚТ-11 топтарында «Діни экстремизм мен терроризмнің қазіргі кездегі қаупі» атты дөңгелек стол; рухани тәрбие беру іс-шаралары бойынша «Қазақ тілі мен әдебиеті», «Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі мен әдебиеті» ББ ҚБ-11, БҚТ-11 топтарында «Сен де бір кірпіш дүниеге ...» атты диспут өткізілді.

Оқытушылардың

аты-жөні

Еңбектің  аты

Түрі

ф.ғ.к., профессор Рахметова Б.А.

«Қазақ диалектологиясы»

Оқу- әдістемелік нұсқаулық

магистр, доцент Шакирова  Қ.М.

Қазіргі қазақ тілінің морфологиясы»  электронды презентациялық курс»

Электронды әдістемелік құралы

«Қазіргі қазақ тілінің сөзжасамы»

Электронды оқу құралы