«Алтынсарин оқулары - 2021» халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференция (5 ақпан 2021 жыл)

репо5 ақпан күні Ы. Алтынсарин атындағы Арқалық педагогикалық институтында «Алтынсарин оқулары - 2021» дәстүрлі халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясы онлайн форматта өткізілді.

Осы жылы конференция "Жаһандық қайшылықтар мен өзгерістер дәуіріндегі Ы.Алтынсариннің педагогикалық мұрасы" тақырыбына арналды.
Онлайн іс-шара қазақ даласында білімнің шырағын жағып, ұлт ұстазы атанған Ы.Алтынсариннің 180 жылдық мерейтойына ұйымдастырылған.
Іс-шараның кіріспе бөлімінде Ыбырай Алтынсарин атындағы Арқалық педагогикалық институтының Басқарма Төрағасы - Ректор, г.ғ.д. Сейтбек Қуанышбаев құттықтау сөз сөйледі.
Пленарлық отырыс барысында Мугла Сыткы Кочман университетінің профессоры, ф.ғ.д (Турция) Екрем Аян «Қазақстандық білім беру жүйесінің негізін қалаушы Алтынсарин және қазіргі білім беру тәсілі» атты баяндамасын ұсынды. Педагогика ғылымдарының докторы, профессор, ФМБОУО "Мәскеу педагогикалық мемлекеттік университетінің" Педагогика және психология институтының отбасылық білім педагогикасы және психологиясы кафедрасының меңгерушісі (Ресей, Мәскеу қ.) Приступа Елена Николаевна «Профессиональные образование специалистов социальной сферы»; Мугла Сыткы Кочман университетінің профессоры, ф.ғ.д (Турция) Доктор Мурат Сакал «Experiences in the Context of Students, Teachers and Institutions in Distance Education»; Психология ғылымдарының кандидаты, "Севастополь мемлекеттік университеті" Федералдық мемлекеттік автономды жоғары білім беру мекемесінің гуманитарлық-педагогикалық институтының доценті (Ресей, Севастополь қ.) Ерина Инобат Аъзамкуловна «Взгляд студентов на систему высшего образования в условиях пандемии»; Педагогика ғылымдарының кандидаты, Ө.А Байқоңыров атындағы Жезқазған университетінің педагогика, психология және филология кафедрасының доценті Абитаева Роза Шанракбаевна «Актуальность дидактических идей И.Алтынсарина в условиях обновленного содержания образования»; Гуманитарлық ғылымдар магистрі, «Рухани жаңғыру» жобалық кеңсесінің директоры Аймағамбетұлы Роман «Алтынсарин шығармаларының рухани құндылықтарды жаңғыртудағы рөлі».
Халықаралық конференцияны өткізу аясында әр түрлі бағыттар бойынша 2 секция жұмысы ұйымдастырылды:
1 / Ы.Алтынсариннің ағартушылық-педагогикалық қызметінің құндылықты негіздері
2 / Ы.Алтынсариннің жаһандық сын-қатерлер мен өзгерістер дәуіріндегі педагогикалық идеяларының сабақтастығы
Аталған конференция Ы.Алтынсариннің педагогикалық мұрасын зерттеу бойынша тәжірибе алмасу, тарату және жалпылау, оның идеяларын жаһандық сын-қатерлер мен өзгерістер дәуірінде заманауи білім беру жүйесінде жүзеге асыру бойынша пікір алмасу мүмкіндігін қамтамасыз етуге арналған пікірталас алаңына айналды.

Қабылдау комиссиясы: