Пайдаланылатын жабдықтар мен бағдарламалық құралдардың тізбесі

6В01505-Биология білім беру бағдарламасы бойынша оқу процесінде оқыту сапасын жақсарту мақсатында келесі компьютерлік бағдарламалар қолданылады: Hyperchem, Cam Studio, FreeMake video, Quis FreeMaker, iSpring Free, CorelDRAW, BandiCam, Zoom, Kahoot, Quizizz, GoogleDocs және т. б.

Студенттерге дербес, практикалық, оқу және зерттеу жұмыстарын орындау үшін заманауи мультимедиялық жабдықтармен жабдықталған компьютерлік аудиториялар, оқу залдары, медиазалдар ұсынылды.
Институттың медиаорталығында келесі оқу және деректі фильмдер бар:

Білім беру бағдарламаларының тобы

Оқу және деректі фильмдердің атауы

В013-Биология мұғалімдерін даярлау

От полюса до полюса

Мега цунами

Глобальное потепление

80 чудес света

Приключения капли воды

История жизни

Вокруг Света

Мир без Солнца

Живая планета

Чудеса живой природы

Дельфины: Морские спасатели

Мир природы

Студенттердің цифрлық құзыреттілігін дамытуға арналған компьютерлік бағдарламалары бар жабдықтар

Биология бойынша сандық зертхана

Тірі организмдер мен өсімдіктердің тіршілік етуі тұрғысынан маңызды қоршаған орта параметрлерін өлшеуге арналған. Зертхана "Заттардың қасиеттері", "Табиғаттағы су айналымы", "Пияз қабығы жасушасының құрылымын зерттеу", "Жануарлардың тіршілік ету ортасы, қоршаған ортаның абитотикалық факторлары", "Протозоидтардың алуан түрлілігін зерттеу", "Тамақтану гигиенасы" сияқты практикалық және зерттеу жұмыстарын жүргізуге мүмкіндік береді. "Танымал сусындардың рН-ын зерттеу", "Құмырсқа ұясының жылынуын зерттеу", "Дәрілік өсімдіктің таңдалған түрінің қорларын бағалау " және т. б. студенттердің жобалық жұмыстарын ұйымдастыру үшін қолданылады.
Бұл зертхана датчиктер жиынтығы болып табылады, олардың базасында қоршаған ортаның параметрлерін өлшеу бойынша жұмыстар және микропрепараттармен жұмыс істеуге арналған жабдықтар жиынтығы бар.

Сандық зертхана

Биологиялық экология және көптүрлілік, Өсімдіктер биологиясы, Жануарлар биологиясы

Экологиялық мониторинг саласында аспаптық әдістермен зерттеулер жүргізуге арналған. Зертхана практикалық және зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін қажетті датчиктермен жабдықталған. Келесі зерттеулер мен қоршаған орта параметрлерін өлшеу жүргізіледі: атмосфера мониторингі (температура, акустикалық ластану, атмосфералық оттегі концентрациясы, улы газ); су ортасының мониторингі (температура, қышқылдық, нитрат-ион концентрациясы датчиктері)); жауын-шашын мониторингі (қышқылдық, нитрат-ион концентрациясының датчиктері);топырақ мониторингі (топырақ ерітіндісін, топырақ сығындысын дайындау, қышқылдық датчиктер, нитрат-ион концентрациясы). Зертханалық сенсорлар жеке компьютерге қосылады. Жинаққа бағдарламалық жасақтама қоса беріледі. Зертхана зерттеу және жобалау жұмыстарын жүргізу үшін тамаша мүмкіндіктер ұсынады.

Қолданылуы

Сандық микроскоп Levenhuk D870T (Levenhuk ToupView)

Адам анатомиясы және физиология негіздері, Тірі организмдердің анатомиясы және физиологиясы, Молекулалық биология және генетика, Өсімдіктер биологиясы, Жануарлар биологиясы Микробиология және биотехнология

Сандық микроскоп жарық микроскопы мен түрлі-түсті сандық камераны біріктіреді, оның оптикалық осі микроскоптың оптикалық осіне сәйкес келеді. Жарық микроскопын суретті орнатқаннан кейін көзілдіріктің орнына Орнатылатын камерасыз да қолдануға болады. Камера компьютердің USB портына қосылған. Бағдарламалық қолдау сізге компьютер экранындағы нысандарды қарап қана қоймай, зерттелетін объектілерді фото және видео түсіруге мүмкіндік береді. Сандық микроскопты компьютермен бірге қолдану дербес компьютердің монитор экранында немесе үлкен экранда биологиялық объектінің (микропрепараттың) немесе кристалдардың үлкейтілген бейнесін компьютерге қосылған қашықтағы проекциялық құрылғының көмегімен алуға мүмкіндік береді. Сандық микроскоп келесі зертханалық жұмыстарда қолданылады: өсімдік жасушаларының микропрепараттарын дайындау және оларды микроскоппен қарау, екі жақты және монокотилонды өсімдіктердің тұқымдарының құрылымы, дайын микропрепараттардағы сабақтың сыртқы және ішкі құрылымын зерттеу, гүлдің құрылымы, тамырдың сыртқы күйін зерттеу, дайын микропрепараттардағы жапырақтың сыртқы және ішкі құрылымын зерттеу, балдырлардың сыртқы құрылымын зерттеу, қалыптардың құрылымын зерттеу, дайын микропрепараттардағы жануарлардың жасушалары мен тіндерін зерттеу және оларды сипаттау, бөліп шығарушы жасушалардың микропрепараттарын қарастыру, өсімдіктер мен жануарлар жасушаларын салыстыру. Әр түрлі жасушалар, өсімдіктер мен жануарлар жасушаларын, бактерияларды микроскоппен бақылау және оларды сипаттау және салыстыру, өсімдік жасушаларының микропрепараттарын дайындау және сипаттау, дайын микропрепараттардағы хромосомаларды зерттеу, микроскоп астындағы ашытқылардың құрылысын зерттеу.