«ПЕДАГОГИКА ЖӘНЕ ФИЛОЛОГИЯ» ФАКУЛЬТЕТІ

Телефоны:  8(71430) 7-24-88 (ішкі – 132)
Мекен жайы:
Әуелбеков көш., 17

3-қабат, (301 кабинет)

ФАКУЛЬТЕТ ТУРАЛЫ

Қалиев Айбек Киікбайұлы

Педагогика және филология факультетінің деканы
Ғылыми дәрежесі: Филология ғылымдарының кандидаты, АрқПИ құрметті профессоры
E-mail: aibek.kaliev@api.edu.kz
Педагогика және филология факультеті – институттың маңдайалды факультеттерінің бірі. Факультет 11 білім бағдарламалары бойынша мамандар даярлайды. Факультет қазіргі заманға сай жана технологиямен жабдықталған. «Педагогика және психология» білім беру бағдарламасы базасында «Психологиялық-педагогикалық кешен» орналасқан. Кешен арнайы жабдықталған кабинеттері бар 5 орталықтан тұрады: «Этнопедагогика и этнопсихология орталығы», «Инклюзивті білім беру орталығы», «Психодиагностика және кеңес беру орталығы», «Педагогикалық шеберлік орталығы», «Ақсұңқар» орталығы.
«Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу» білім беру бағдарламасы базасында «Балдырған» зертханалық орталық жұмыс жасайды.
«Шетел тілі: екі шетел тілі» білім беру бағдарламасында лингафон кабинеті мен мультимедиялық орталық жұмыс жасайды.
Бастауыш оқыту педагогикасы мен әдістемесі білім беру бағдарламасында «STEM» зертханасы жұмыс жасайды.
Факультетте студенттер деканаты, әртүрлі шығармашылық, ғылыми үйірмелер үздіксіз қызмет атқарып келеді. Факультет студенттері республикалық, облыстық, қалалық ғылыми конференцияларға, мәдени іс-шараларға, спорттық жарыстарға қатысып, жүлделі орындардан көрініп жүр. Факультетте ғылыми жұмысқа және тәрбие жұмыстарына айрықша назар аударылған. Факультеттегі білім бағдарламаларының ұйымдастыруымен республикалық, облыстық, қалалық ғылыми конференциялар, әдеби-мәдени шаралар үнемі өткізіліп отырады. Факультет ұжымы институт ішінде өтетін барлық іс-шараларда, қоғамдық жұмыстарда белсенділік танытады.

Факультет тарихы
1972 ж. Орыс тілі және әдебиеті бөлімі құрылды.
Алғашқы кафедра меңгерушісі Т.Байжанов болды.
1973 ж. И.И. Щурин басқарған филология және сырттай оқыту факультеті құрылып, қазақ мектептеріндегі орыс тілі мен әдебиеті мамандығы ашылып, алғашқы талапкерлер қабылданды.
1975 ж. «Орыс тілі мен орыс және шетел әдебиеті» кафедрасы жұмыс жасай бастады. Кафедра меңгерушісі - аға оқытушы С.Ә.Рахметова.
1978 ж. Орыс тілін қазақ мектептерінде оқыту мамандығы негізінде кафедра ашылды.
1990 ж. Қазақ тілі мен әдебиеті мамандарын дайындайтын екі жылдық жеделдетілген курс ашылды. (Алғашқы түлектері: Ғ.Қ.Бижанова, Р.Чойкеева, Р.К.
Нұраханова т.б.)
1992 ж. Қазақ тілі мен әдебиеті факультеті құрылды. Тұңғыш декан – профессор Әсет Ламашев.
1993 ж. Факультет деканы ф.ғ.к., доцент Ш.Әбішева болды.
1993 ж. Факультет жанынан ағылшын-қазақ бөлімі ашылды.
1994 ж. Неміс-қазақ бөлімі ашылды.
1994-1995 ж.ж. Қазақ тілі және әдебиеті факультетін ф.ғ.к., доцент Ш.А.Уәлиханов басқарды.
1995-1997 ж.ж. Қазақ тілі жене әдебиеті факультетін т.ғ.к. Қ.F.Даркенов басқарды.
2000 ж. Қазақ және орыс филологиясы факультеттері біріктіріліп филология факультеті ашылды. Факультет деканы – С.А.Наушабеков.
2002-2007 ж.ж. Факультет деканы болып ф.ғ.к., доцент Ш.А.Уәлиханов қызмет атқарды.
2007-2008 ж.ж. Педагогика жене филология факультеті құрылды.
2008-2009 ж.ж. Факультет деканы қызметін аға оқытушы Р.Қ.Нұраханова атқарды.
2009 ж. 1-сәуірден бастап Педагогика жене филология факультетінің деканы болып ф.ғ.к. А.К.Қалиев тағайындалды.