Ынтымақтастық басымдықтары анықталды

Altynsarin institutte делегациясы Татарстан Республикасына сапары барысында осы елдің жоғары оқу орындарындағы әріптестерімен кездесті. Кездесулер нәтижесінде бірқатар келісімдерге қол қою туралы келісімдер жасалды.

Институт ректоры бастаған АркПИ делегациясы барған Татарстан университеттерінің арасында Қазан федералды университеті де болды. Бұл Ресейдің тоғыз федералды университетінің бірі, Ресейдегі Мәскеуден кейінгі ең көне білім ордасы.
Қонақтарды Қазан федералдық университетінің сыртқы байланыстар жөніндегі проректоры Тимирхан Булатұлы Әлішев пен Сыртқы байланыстар департаментінің директоры Ольга Анатольевна Вершинина қарсы алды.

Талқыланған басты мәселе екі университет арасындағы ынтымақтастық векторларын анықтау болды. Тимирхан Әлішев Қазан университетімен таныстырды, оның тарихы мен құрылымы, ҚФУ-дағы инновациялық және ғылыми қызметі, негізгі білім беру бағдарламалары мен жобалары туралы айтты. Проректор университеттегі педагогикалық кадрларды даярлау мәселелеріне де ерекше тоқталды.
Сонымен қатар, 2023/2024 оқу жылында ҚФУ-да 543 Қазақстан азаматы білім алып жатқанын айтты. «Біз бірқатар қазақстандық жоғары оқу орындарымен өте тығыз жұмыс жасаймыз. Біз жұмыс істеуге және өзара әрекеттесуге, байланысты жалғастыруға дайынбыз», – деп түйіндеді ҚФУ проректоры. Осы ретте, Қазақстан ғалымдары 2024 жылы Қазанда алғаш рет өтетін БРИКС саммиті аясындағы шараларға қатысуға шақырту алды.

Делегаттар университет өкілдерін тыңдап, оқу орындары арасындағы ынтымақтастықты талқылады. Тараптар қос дипломдық бағдарламаларды құрудың алғашқы қадамы ретінде болып табылатын академиялық ұтқырлық шеңберінде бакалавриат және магистратура бағдарламаларына студенттерді қабылдауға дайын екенін білдірді. Сонымен қатар, өзара ынтымақтастықтың негізгі нысандары оқытушылардың, магистранттардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін тағылымдамадан өтуі, диссертацияларға бірлескен жетекшілік етуі, ғалымдардың бірлескен жарияланымдары болады.

Өз кезегінде қонақтар Қазан университетінің басшылығына қонақжайлылығы үшін алғысын білдіріп қана қоймай, ҚФУ-мен ынтымақтастыққа жоғары қызығушылық танытты.
«Әр университетте біз болашақты ынтымақтастық бағдарламаны талқыладық. Біз үшін студенттеріміздің әлеуетін дамыту өте маңызды. Сіздердің университеттеріңіз, біздің ойымызша, мамандар даярлаудың жоғары деңгейін көрсетуде. ҚФУ-да бізді қызықтыратын салалар бар, мысалы, педагогика ғылымы, инклюзивті білім беру, мектепке дейінгі педагогика, бастауыш білім, оқыту әдістемесі. Сондықтан біз ұзақ мерзімді ынтымақтастыққа мүдделіміз», – деді Ержан Әмірбекұлы өз сөзінде. Сондай-ақ, АрқПИ ректоры институтымыздың магистранттарына ғылыми жетекшілікке ҚФУ өкілдерін шақыруға дайын екенін айтты.
Кездесу барысында ҚФУ мен АрқПИ арасындағы ынтымақтастық туралы келісімге қол қоюмен қатар, байланыс жол картасын әзірлеу туралы келісімге қол жеткізілді.

Сонымен қатар, танысу бағдарламасы аясында делегация мүшелері ҚФУ мұражайында, Филология және мәдениетаралық коммуникация институтында және ҚФУ Психология және білім беру институтында болды. Олардың басшылығы мен оқытушы-профессорлық ұжымымен кездесу ұйымдастырырылды. Қонақтар институттардың, ғылыми мектептер мен зертханалардың тарихымен, қызметімен, білім беру бағдарламаларымен, сондай-ақ халықаралық ынтымақтастық тәжірибесімен және жалпы университет өмірімен танысты. Әр институтта студенттермен алмасу бағдарламасына және оқытушылардың орнында тағылымдамадан өтуін ұйымдастыруға көп көңіл бөлінді.

Жалпы, университеттегі барлық дерлік кездесулердің нәтижесі ҚФУ-мен өзара әрекеттістік туралы келісімдерге қол қою болмақ. Бұл Ресей Федерациясының Білім және ғылым министрлігімен келіскеннен кейін болады.
Айта кетерлігі, бұл Алтынсарин атындағы Арқалық педагогикалық институт делегациясының Татарстанға бірінші сапары. Сондай-ақ, ынтымақтастықтың болашақ нысандары оның нәтижесі болмақ екенін атап өткен жөн.