Арқалық қаласының Antikor қызметі Altynsarin institute-да «Парасаттылық сағатын» өткізді

2024 жылдың 5 қыркүйегінде Ы.Алтынсарин атындағы Арқалық педагогикалық институтының қабырғасында Арқалық қаласы бойынша Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет өкілдерінің қатысуымен «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саясаты» тақырыбында «Парасаттылық сағаты» өтті.

Іс-шараға профессор-оқытушылар құрамы, институт қызметкерлері, сондай-ақ 1-4 курс студенттері және «Саналы ұрпақ» студенттік клубының белсенділері қатысты.

Кездесу барысында жоғары білім беру саласындағы сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың өзекті мәселелері талқыланды. Сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне ішкі талдау жүргізу, мемлекеттік сатып алуды талдау, сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру қорытындылары қаралды.
Кездесу Спикері Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Қостанай облысы (Арқалық қ.) бойынша аға офицері Д.А.Меңдібаева Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің қызметі туралы айтып, қатысушылармен құқық бұзушылықтарға тап болған кезде қайда жүгіну керектігін бөлісті: «Егер сіз сыбайлас жемқорлыққа тап болсаңыз, онда сіз әрқашан колл-орталыққа жүгіне аласыз Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет – 1424. Бұл Сіздің елдің сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметіне қосқан үлесіңіз болмақ.
Институт өкілдері өз кезегінде пікірлерін білдірді, сондай-ақ сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың алдын алу жөніндегі бастамаларды қолдады.

Зерттеу және стратегиялық даму жөніндегі проректор Жанар Байсейітова оқытушылар мен студенттердің қоғамда сыбайлас жемқорлыққа қарсы сананы қалыптастыруға қатысуының маңыздылығын атап өтті: «Корпоративтік парасаттылықты сақтау, құқықтық және сыбайлас жемқорлыққа қарсы сауаттылықты арттыру, сыбайлас жемқорлықты жалпыға бірдей қабылдамау санасын қалыптастыру, сыбайлас жемқорлыққа қарсы сананы, академиялық адалдықты, ашықтық пен ашықтықты дамыту қажет».

Оның айтуынша, осы тұрғыда ЖОО-да сыбайлас жемқорлық тәуекелдерінің алдын алуға бағытталған бірқатар шаралар әзірленіп, қабылданды. Институтта комплаенс-қызмет енгізілді, ол ЖОО-ның Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметінің барлық жүйесін үйлестіруге арналған, «Саналы ұрпақ» студенттік клубы жұмыс істейді, нормативтік құжаттар пакеті әзірленді, оның шеңберінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат іске асырылуда. Бұдан басқа, осы қызмет шеңберінде сыбайлас жемқорлыққа мүлдем төзбеушілікті қалыптастыруға бағытталған түрлі іс-шаралар өткізіледі: әңгімелер, пікірталастар, пікірталастар, зияткерлік ойындар, құқық қорғау органдарының өкілдерімен кездесулер және т.б.
ЖОО проректоры институт пен Арқалық қаласының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметі арасындағы одан әрі бірлескен ынтымақтастыққа үміт білдірді.
Кездесу соңында қаланың сыбайлас жемқорлыққа қарсы ведомствосының өкілдері іс-шараға қатысушылардың сұрақтарына жауап берді. Өз кезегінде Жастар сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатты жетілдіру бойынша идеялары мен ұсыныстарымен алмасты.